پیام رییس محترم مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار به مناسبت 28 آوریل-روز جهانی ایمنی

پیام رییس محترم مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار به مناسبت 28 آوریل-روز جهانی ایمنی

در حالی که تقریبا تمامی دنیا، تحت تأثیر بیماری همه‌گیر کوید-19 و بحران ناشی از آن قرار دارند، کارگران و کارکنان بسیاری در گستره وسیعی از مشاغل و صنایع  از کادر درمانی و خدماتی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، تا کشاورزان و کارگران مزارع، رانندگان وسایل نقلیه عمومی، کارکنان نیروی انتظامی و کارگران شاغل در بخش خدمات ضروری و صنایع تولیدی، ولو به رغم خطر بالای این بیماری، در خط مقدم مبارزه با آن،  ملزم  به انجام وظایف خود هستند تا جهان را در حرکت نگه دارند.

در تمامی دنیا، دولت‌ها، کارفرمایان و کارگران در تلاش براي مبارزه با بیماری همه گیر کووید-19 و حفظ ایمنی و بهداشت در محیط‌های کاری با چالش های بزرگی برای تداوم فعالیت‌های کاری به صورتی که انتقال و شیوع این پاندمی کنترل شود، روبرو هستند. به همین خاطر، بیش از هر زمان دیگری، آگاهی‌رسانی درباره اتخاذ رویه‌های ایمن در محیط‌های کاری و نقش مهمی که حفاظت فنی و بهداشت کار در آن ایفا می کنند، برای حفاظت از جان کارگران اهمیت یافته است. سازمان جانی کار نیز، شعار روز جهانی ایمنی در سال 2020 را «آمادگی و پاسخ به بیماری همهگیر کووید 19: تمرکز بر ایمنی و سلامت در محل کار» معرفی کرده است تا در این روز به مسائل مربوط به شیوع بیماری‌های عفونی در محیط کار و به ویژه پاندمی کووید-19 بپردازد.

محیط‌های کاری بسترهای موثری هستند که در آن، کارفرمایان و کارگران در کنار هم می‌توانند به نشر آگاهی و اطلاعات مفید در ارتباط با حفاظت فنی و بهداشت کار بپردازند تا حساسیت نسبت به این موضوع در جامعه افزایش یابد. در میانه چنین بحران‌هایی است که اثرات مثبت این آگاهی‌رسانی‌ها بیش از پیش اهمیت می‌یابد و می‌تواند به پیشگیری و کاهش شیوع بیماریهای عفونی در نتیجه اجرای اقدامات حفاظتی مناسب منجر شود.

تجریبات جهانی اخیر در دو دهه گذشته در ارتباط با بیماری‌های عفونی هم‌چون، سندرم حاد تنفسی (سارس)، آنفولانزای نوع A (H1N1) و ابولا، نشان داده است که کارفرمایان باید نسبت به طراحی و توسعه برنامه‌هایی آمادگی فوری برای مقابله با بحران‌های بهداشتی در کارگاه اقدام نمایند و با پایش مداوم شرایط حفاظت فنی و بهداشت کار کارگاه و ارزیابی ریسک مناسب از صحت انجام اقدامات کنترلی مطمئن گردند، تا انشالله برای مواجهه با بحران‌های احتمالی در آینده، با آمادگی کامل به مقابله با آن بپردازند.

در این بین، با توجه به پیام وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی ایمنی،  این وزارت‌خانه در راستای اقدامات یکپارچه و گسترده دولت به منظور حمایت از کارگران و کارفرمایان و صیانت از سلامت کارگران در محل کار و جامعه توأم با حفظ اشتغال، از ظرفیت‌های گفت وگوی اجتماعی با نگاه سه جانبه‌گرایی میان دولت، کارگران و کارفرمایان برای راه حل‌یابی نوین و بهبود اقدامات به منظور اثربخشی بیشتر را در دستور کار سال « جهش تولید» قرار داده است. مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار نیز  که رسالت مهم ارتقای سطح آگاهی‌ و دانش حفاظت فنی و ایمنی کار در کشور را به عهده دارد، در سال «جهش تولید» و در راستای سیاست‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت روابط کار و در بحبوحه بیماری همه‌گیر کرونا، فعالیت‌های خود را با توانی مضاعف ادامه خواهد داد تا در سایه الطاف الهی و با همکاری جامعه کارگری و کارفرمایی کشور، زمینه تحقق شعار «جهش تولید» را با ارتقای سطح ایمنی و بهداشت کارگاه‌ها و حفاظت از نیروی کار، فراهم آورد.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۳:۳۳
کد خبر : ۲۰۱,۲۸۶