پیام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت کار

پیام  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت کار

پیام  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت کار

از زمان پیدایش بشر، استمرار حیات انسان وابسته به کار و فعالیت بوده است و این مهم در ادوار مختلف در اشکال گوناگون از صیادی، کار در بنادر و زمین­های کشاورزی گرفته تا اشتغال درکارهای صنعتی و معدنی وجود داشته و چه بسیار افرادی که جان و سلامت خود را در این میان از دست داده­اند. اگر روزگاری دارایی‌های طبیعی برتری کشورها را موجب می‌شد اما در دنیای امروز دارایی‌های انسانی مهمترین عامل اقتدار و زیربنائی ترین مولفه رشد و تعالی کشورها تلقی می‌گردد و از همین رو دولت ها در حفظ و صیانت از آنها می‌کوشند.

تازه­ترین آمار سازمان بین­المللی کار در سال 2017 میلادی، میزان آسیب­های منجر به مرگ ناشی از حوادث و بیماری­های شغلی در جهان را حدود 78,2 میلیون نفر در سال برآورد کرده است که از این تعداد حدود 4,2 میلیون نفر به دلیل بیماری­های شغلی و مابقی نیز در اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می­دهند. متاسفانه از 541 میلیون کارگر جوان (15 الی24 ساله) که بیش از 15 درصد نیروی کار جهان را تشکیل می­دهد، حدود 37 میلیون نفر ازآنها کودکان هستند که اکثریت آنها در مشاغل خطرناک و در معرض بهره­کشی قرار دارند.

این واقعیت که ضعف و رشد نیافتگى جسمی و ذهنى کودکان و نوجوانان، نبود آموزش مناسب و تجربه کاری و عدم توانایی در استیفاى حقوق خویش، آنها را مستعد مواجهه با انواع مخاطرات شغلی می­نماید، ضرورت توانمندسازی و توجه و حمایت های ویژه از آنان را بیش از سایر گروه­های کارگری افزایش می­­دهد.

سازمان بین­المللی کار همسو با اهداف توسعه پایدار و برای تاکید بر ایجاد محیطی ایمن و سالم برای همه کارگران تا سال 2030و همچنین امحاء اشکال مختلف کار کودکان تا سال 2025، شعار امسال روز جهانی ایمنی و بهداشت کار را "بهبود ایمنی و بهداشت کارگران جوان و مقابله با کار کودکان" انتخاب نموده تا زمینه­ساز صیانت از نسل­های آینده نیروی کار جهان و  پیشگیری از حوادث و بیماری­های شغلی آنان باشد.

معتقدم بهره‌کشی از نیروی کار کودک فارغ از ریشه­های اقتصادی، نشات گرفته از زمینه­های­ فرهنگی و اجتماعی و فواصل معیشتی در یک جامعه است. از آنجا که کودکان امروز بازیگران اصلی بازار کار آینده هستند؛ در صورتی که دوران کودکی را به جای تفریح و تحصیل در فعالیت اقتصادی بگذرانند، نه تنها هرگز مجال مهارت­آموزی و رشد فرهنگی و اجتماعی نخواهد یافت بلکه آینده یک کشور را نیز با چالش مواجه می‌ گردد. اطمینان دارم حذف این چالش بزرگ اجتماعی در عزمی ملی و با مشارکت همه دستگاههای اجرایی و از طریق توانمندسازی خانواده­های کودکان کار فراهم می گردد.

روز جهانی ایمنی و بهداشت کار مصادف با 28 آوریل برابر با هشتم اردیبهشت ماه را به همه شاغلان، کارگران، کارفرمایان و دست اندرکاران و فعالان این عرصهتبریک و تهنیت عرض می‌نمایم. بر این باورم حفظ و ارتقای سلامت جسمی و روانی نیروی کار، وظیفه ملی و قانونی است و تحقق شعار امسال "حمایت از کالای ایرانی" در گرو تضمین کار شایسته و  ایجاد محیط های کاری ایمن و نیروی کار سالم است.

بسیار خرسندم که سیر تحول قوانین کار کشورمان، همواره گویای نگاه مقنن به صیانت از سلامت نیروی کار و کار شایسته است. از صدورفرمان‌های ایالتی به منظور حمایت از کارگران کودک و نوجوان تا اعمال محدودیت­های سنی و شرایط کار برای نوجوانان در قانون کار کنونی و پیوستن به اسناد بین‌المللی حمایت از کودکان و نوجوانان از جمله مقاوله­نامه شماره182 سازمان بین المللی کار.

 امیدوارم بتوانیم در یک انسجام نظری و در تعامل حداکثری با شرکای اجتماعی و همه دستگاه­های ذیربط، ضمن ارتقاء آگاهی و تعمیق و ترویج فرهنگ ایمنی و سلامت کار، شاهد اعتلای مولفه­های کار شایسته و کرامت روزافزون کارگران زحمتکش در میهن اسلامی خود باشیم.

 

 

                                                                                                       علی ربیعی

                                                                                                8 اردیبهشت ماه 1397

  

۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۳۲
کد خبر : ۱۰۹,۵۶۸