فهرست اسامی مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی

حضور بخش خصوصی توانمند در امور حفاظت فنی در کنار حاکمیت دولت و بازرسی کار و واگذاری امور غیرحاکمیتی در این حوزه به آنها، یکی از توصیه ­های سازمان بین المللی کار در تامین و بهبود ایمنی کار در کارگاه ­ها به همه کشورهای عضو می­ باشد. این اشخاص که در مستندات سازمان بین ­المللی کار از آنها با عنوان competent authority (اشخاص ذیصلاح) یاد می ­شود اشخاص حقیقی و یا حقوقی متخصص هستند که بعد از طی مراحل پذیرش و رتبه ­بندی توسط دولت در سطوح مختلف به کارگاه­های صنایع مختلف در زمینه­های تخصصی گوناگون به شکل مشاوره و موردی  و نه در قالب مسئول ایمنی تمام وقت یا پاره وقت خدمات­ رسانی می­ کنند. به کارگیری این اشخاص در عملیات خطرناک و در کانون­ های خطر و همچنین امور بهینه ­سازی و استاندارد نمودن محیط کار از نظر آلایندگی می ­تواند به بهبود شرایط کار و ایمن­تر شدن کارگاه ­ها کمک کند.

در همین راستا، با عنایت به ظرفیت ­های قانونی پیش­ بینی شده در مواد 88 و 89 قانون کار و همچنین ضرورت کوچک­ سازی پیکره دولت و تبدیل دولت عامل به دولت سیاستگزار، برنامه ­ریز و ناظر و لزوم گسترش خصوصی ­سازی در کشور، مقرر شد بخشی از خدمات ایمنی و آموزشی تصدی­ گری مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار به اشخاص حقیقی و خصوصی واگذار شود تا علاوه بر ایجاد اشتغال مولد در سطح کشور، زمینه دسترسی کارگاه ­های کشور به خدمات حفاظت فنی در گستره کشور فراهم شود.

انتخاب و نحوی فعالیت این گروه بر اساس آیین­ نامه­ ایی است که توسط شورای عالی حفاظت فنی (موضوع ماده 85 قانون کار) ‌تدوین شده است و به تصویب وزیر محترم تعاون، کار  و رفاه اجتماعی رسیده است. نسخه اولیه آیین­ نامه مزبور مربوط به سال 1375 است که در سنوات 1386 و 1394 توسط شورای مزبور  بازنگری شده است و فراخوان­ های عمومی پذیرش و جذب ادواری از سال 86 عملیاتی گردید.

به استناد آیین­ نامه نسخه سال 94؛ پروانه صلاحیت در 11 زمینه تخصصی: (بررسی و اندازه­گیری عوامل زیان آور فیزیکی؛ بررسی و اندازه­گیری عوامل زیان آور شیمیایی؛ ایمنی دیگ­های بخار و ظروف تحت فشار؛ ایمنی برق؛ ایمنی معدن؛ ایمنی بالابرها، جرثقیل­ها، پله­های برقی و آسانسورهای صنعتی؛ ارائه سیستم­ها و راه حل­های ایمنی در محیط کار؛ بررسی، مشاوره و ارزیابی، تهویه صنعتی؛ ایمنی ساختمان؛ بررسی، مشاوره و ارزیابی و تست سیستم­های اعلام و اطفای حریق؛ آموزش ایمنی کار) برای متقاضیان توسط مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار پس از طی مراحل و برابر مقررات و برگزاری آزمون کتبی و همچنین در صورت لزوم مصاحبه فنی ارائه می­ گردد.