عنوان خبربا حضور مهندس مشیریان معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیران کل حوزه معاونت روابط کار و اعضای انجمن های صنفی معادن ذغال سنگ مشکلات معادن زغالسنگ کشور بررسی شد
(شاخه: ديگر...)
ارسال شده توسط مقصودلو
شنبه 17 تير 1396 - 12:41:04


با حضور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اعضای انجمن های صنفی معادن مشکلات معادن ذغال سنگ بررسی شد.

جلسه بررسی مسایل و مشکلات معادن ذغال سنگ سراسر کشور با حضور مهندس مشیریان معاون روابط کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و اعضای انجمن های صنفی معادن ذغال سنگ، ریس مرکز تحقیقات، مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان و مدیران کل معاونت روابط کار در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شد.
این جلسه به منظور بررسی مسایل و مشکلات معادن ذغال سنگ سراسر کشور تشکیل و اعضای حاضر هر یک مشکلات خود را مطرح کردند.

مهندس مشیریان معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر بحث ایمنی در معادن اظهارکرد: فوت هر کارگر خسارت های مالی و اجتماعی فراوانی را به بار می آورد ، باید برای حمایت از کارگران تمهیداتی صورت گیرد .

وی در ادامه آموزش های لازم به کارگران در محل کار و بحث مانیتورینگ معادن زغالسنگ را بسیار پر اهمیت خواند و تصریح کرد: با تشکیل کارگروههایی در استان ها و ارسال اطلاعات ، کمیته ای متشکل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و سازمان نظام مهندسی معدن جهت کمک به معادن ذغال سنگ ایجاد شد.

مهندس مشیریان تصریح کرد: سنتی بودن شیوه استخراج در معادن ، فرسودگی تجهیزات ، امدادرسانی ناآگاهانه ، عدم وجود تهویه مناسب و عدم مدیریت صحیح در شرایط اضطراری از جمله عوامل ایجاد حادثه و تشدید آن در معادن می باشد.
معاون روابط کار وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی اظهار امیدواری کرد که با آموزشهای لازم به کارکنان که از اهمیت بسیاری برخوردار است با تولیت مرکز تحقیقات ، تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار به این موضوع پرداخته شود؛ همچنین با سایر دستگاهها باید هماهنگی های لازم را داشته باشیم تا بتوانیم کارهای مناسبی در راستای کاهش حوادث ناشی از کار معادن و رفع مشکلات معادن انجام دهیم .

در این جلسه دکتر مظفری، رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار نیز با بیان این مطلب که بهره ­برداری از معادن زغالسنگ با توجه به مخاطرات آن نیازمند استفاده حداکثری از فناوری است، استفاده از روش­ های تولید و ماشین­ آلات بعضاً با قدمت بیش از 50 سال  را موجب بروز مشکلات فعلی، هم از بعد فنی و هم از بعد اقتصادی در این صنعت دانست.

ایشان سهم بیش از 60 درصدی مزد در قیمت تمام شده زغالسنگ در کشور را با عنایت به اینکه سهم  قیمت تمام شده اغلب محصولات داخلی در حدود 10 درصد بر آورد می­ شود  را یکی دیگر از چالش ­های این صنعت و ناشی از پایین بودن نقش فناوری و بهره وری در آن برشمردند. مظفری فرایند تولید هر محصول را به مثابه یک زنجیر عنوان نمود که شکست و گسیختگی همیشه از محل ضعیف­ ترین حلقه حادث می­ شود فلذا تقویت همه موارد موثر در تولید را برای حفظ اشتغال ضروری عنوان نمودند.

رییس مرکز تحقیقات همچنین بازنشستگی پیش از موعد در صنعت استخراج زغالسنگ را ناشی از استاندارد نبودن شرایط کار عنوان نمودند و از آن به عنوان آخرین اقدام برای کاستن از مواجهه کارگران با عوامل زیان­ آور و مخاطره­ آمیز یاد کردند. وی آیین­ نامه حفاظتی ایمنی در معادن را با 456 ماده از جامع­ ترین آیین ­نامه حفاظتی مصوب شورای عالی حفاظت فنی دانست و توجه ویژه بهره­ برداران معادن به آن و همچنین آموزش­ های ایمنی برای پیشگیری از حوادث مشابه معدن زمستان یورت را ضروری دانستند و اعلام آمادگی مرکز تحقیقات را برای اجرای برنامه­ های آموزش تخصصی ایمنی در معادن زغالسنگ و همچنین  حمایت معنوی در ایجاد یک مرکز تخصصی ایمنی معادن زغالسنگ در کشور در شرکت زغالسنگ طبس را یادآور شدند.
این خبر از طرف مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت فنی و بهداشت كار
( http://crtosh.mcls.gov.ir/news.php?extend.9688 )