به پورتال مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت فنی و بهداشت كار خوش آمدید. **** سال اقتصاد مقاومتی، تولید - اشتغال****
وسايل حفاظت فردي مورد تاييد مرکز

گالری تصاویر
افتتاح گروه تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار استان گلستان
دومین نمایشگاه بین المللی بهداشت، ایمنی، محیط زیست، آتش نشانی و امداد و نجات
كارگاه هاي برتر ايمن سال 1394
انعقاد تفاهم نامه في مابين مركز و جهاد دانشگاهي كشور
بازديد مدير كل مركز ملي بهداشت و سلامت وزارت كار كشور عراق
توليدات فرهنگي آموزشي مركز

ايمني و بهداشت كار
سخن روز

پیام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

به مناسبت روز ایمنی و بهداشت کار

«باسمه تعالي»

[«مَنْ قَتَلَ نَفْسا بِغَيرِ نَفْس اَوْفساد في­ الارض فَكَانَما قَتَل­ الناس جَميعاً وَ مَنْ اَحْیاها فَکَانما اَحْیا الناس جَمیعاً»

هر کس نفسي را بدون حق قصاص و يا بي آنكه فساد و فتنه ­اي در روي زمين كند به قتل رساند مثل آن باشد كه همه مردم را كشته و هر كس نفسي را حيات بخشد (از مرگ نجات دهد) مثل آنست كه همه مردم را حيات بخشيده.]

«سوره مائده آيه 32»

نيروي انسانی مولد كشور به عنوان مهمترین سرمایه ملی و از بنیان‌هاي توسعه اقتصادي و اجتماعي محسوب می­ گردد و بی تردید شكوفایی اقتصادی و صنعتی بدون داشتن نيروي كار سالم امكان پذير نخواهد بود.

 

ادامه مطالب....

با حکم علی ربیعی وزیر تعاون، کارو رفاه اجتماعی، علی مظفری به سمت مدیر کل بازرسی کار منصوب شد.

 

بررسی مشکلات معادن زغالسنگ کشور با حضور معاون وزیر و مدیران حوزه معاونت روابط کار و اعضای انجمن های صنفی معادن زغالسنگ

 


 

سخن روز

پیام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

به مناسبت روز ایمنی و بهداشت کار

«باسمه تعالي»

 

[«مَنْ قَتَلَ نَفْسا بِغَيرِ نَفْس اَوْفساد في ­الارض فَكَانَما قَتَل­ الناس جَميعاً وَ مَنْ اَحْیاها فَکَانما اَحْیا الناس جَمیعاً»

هر کس نفسي را بدون حق قصاص و يا بي آنكه فساد و فتنه ­اي در روي زمين كند به قتل رساند مثل آن باشد كه همه مردم را كشته و هر كس نفسي را حيات بخشد (از مرگ نجات دهد) مثل آنست كه همه مردم را حيات بخشيده.]

«سوره مائده آيه 32»

 

نيروي انسانی مولد كشور به عنوان مهمترین سرمایه ملی و از بنیان‌هاي توسعه اقتصادي و اجتماعي محسوب می­ گردد و بی تردید شكوفایی اقتصادی و صنعتی بدون داشتن نيروي كار سالم امكان پذير نخواهد بود.

فرهنگ هر جامعه با ارزش ­ها و مبانی ویژه­ خود معرف باورهایی است که در قالب نگرش غالب هر ملت به یک مفهوم معنا می ­یابد؛ در این میان" فرهنگ ایمنی کار"  از جمله موضوعاتی است که از مفاهیم ارزشی مشترک نزد همه ملل جهان برخوردار است.

معتقدم امروزه ضرورت تغییر رویکرد جایگزینی مفاهيم جمعي به جای مفاهيم فردي در عرصه توليد و صنعت بیش از پیش محسوس است؛ نگرش محدود به سودآوري صرف در تولید نه تنها با شاخص ­های توسعه پايدار سازگاری ندارد بلکه ایجاد تعادل پايا در حفظ و صيانت از نيروي انساني مولد جامعه و تعامل منطقي و هم­كنش سازنده و فزاينده در بهبود شرايط زيست كاري را با چالش مواجه می­ سازد.

افزايش توليد ملی نيازمند سياست­گذاری و برنامه­ ريزی همه جانبه برای رعايت حقوق انسان­ ها در روند پيچيده توسعه اقتصادی است. امروزه توجه صرف به تولید سبب گرديده است که رخداد سالانه بیش از 360 میلیون حادثه شغلی و 100 ميليون مورد بيماری ناشی از کار موجب مرگ بیش از 2/3 ميليون نفر در جهان گردد؛ از سوی ديگر هدر رفت 4% توليد ناخالص داخلی کشورهای جهان برای جبران هزينه ­های مستقيم و غيرمستقيم حوادث کاری،فرصت­ های با ارزش سرمایه­ گذاری و اشتغال و متعاقب آن فقرزدایی را از کارگران جهان ربوده است.

ارتقاي ایمنی و سطح سلامت کارگران نه تنها زندگي طولاني، شاداب و پرباری را براي جامعه به ارمغان خواهد آورد، بلكه كارفرمايان را نيز از بهره­ وري بالاي نيروي انساني و در نتيجه افزايش سود برخوردار خواهد ساخت. از سوي ديگر، در سطح كلان جامعه، افزايش ايمني و سلامت شغلي با تقليل هزينه­ هاي تحميل شده به جامعه در اثر حوادث و بيماري هاي ناشي از كار و نيز افزايش سطح درآمد همراه بوده و در نهايت به بهبود اقتصادي ملی منجر خواهد شد.

بدين ترتيب مي­ توان گفت نظام گرايي در مقوله ايمني و بهداشت شغلي  بايد علاوه بر تكيه بر علم و فناوري، آگاهي بشر به حقوق انساني و وظايف بنيادي او در قبال چرخه حيات و جهان هستي را به عنوان محور اصلي اين نهضت فراگير ملحوظ نظر قرار داده و از اين طريق با ايجاد زمينه مشاركت و عزم عمومي همه دولت­ ها و ملت ­ها، دنيايي سالم و شاداب و متعادل براي زندگي نسل­ هاي امروز و فردا ايجاد شود.

در همين راستا اطلاعات و داده­ هاي آماري معتبر در حوزه ايمني و بهداشت شغلي برای کارفرمایان، قانون­گذارن بخش ایمنی و بهداشت شغلی، سازمان تامین اجتماعی، متخصصان ایمنی و بهداشت شغلی و دیگر ذینفعان این بخش که مسئول پیشگیری و کنترل حوادث و  بیماری­ های شغلی می­ باشند از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است.

تعیین اولویت­ های عملیاتی ایمنی و بهداشت کار در برنامه ­ریزی آموزشی، بهبود رویه­ های توانبخشی و تعیین غرامات حوادث و بیماری­ های ناشی از کار همگی بر مبنای پایش اطلاعات صحیح است؛ در اين راستا مقاوله­ نامه ­هاي سازمان بین­ المللی کار(ILO) اعضای خود را ملزم می­ دارد تا مکانیزم­ هایی را برای جمع ­آوری و استفاده از داده­ های معتبر ایمنی و بهداشت کار برای اهداف پیشگیرانه بنیان نهند.

نیاز به جمع ­آوری و بکارگیری داده­ های معتبر ایمنی و بهداشت کار برای شناسایی مخاطرات جدید و ریسک­ های نوظهور، تعیین بخش­ های پر مخاطره، توسعه سنجش ­های پیشگیرانه، همچنین برای نهادینه ­سازی سیاست­ ها، سیستم­ ها و برنامه­ ها در سطوح بین ­المللی، ملی و کارگاهی اجتناب ­ناپذیر است.

بر اساس چشم انداز ترسیمی جهاني و مطابق با آموزه­ هاي دين مبين اسلام در حفظ جان و كرامت کارگران، دولت تدبير و اميد تلاش کرده است با رویکرد سه جانبه ­گرايي و مشارکت حداکثری شرکای اجتماعی شعار "انسان سالم، محور توسعه پايدار" را تحقق بخشيده و نسبت به ترويج و تعميم فرهنگ ايمني و بهداشت كار نزد جامعه کار و تلاش کشور و در راستاي نيل به اهداف عالي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران در حفظ و صيانت از با ارزش­ ترين سرمايه ­هاي كار و توليد كشور اقدامات مقتضي را به عمل آورد. در این راستا کاهش معنی ­دار آمار حوادث ناشی از کار از ابتدای دولت تدبیر و امید بیانگر اقدامات موثری است که در این حوزه صورت گرفته و امید است با توجه به نامگذاری سال جاری توسط سازمان بین­ المللی کار با محوریت و رویکرد استفاده بهينه از داده­ هاي ايمني و سلامت شغلي ضمن بهره­گيري هر چه بیشتر از علوم و فناوري­ هاي پيشرفته در این خصوص، زمینه­ ی ارتقای سطح دانش و آگاهي­ شرکای اجتماعی خود در مقوله ايمني و  بهداشت کار فراهم گردد.

علي ربيعي

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی


پیوندهای مرتبط


پايگاه هاي اطلاعاتي مفید
عناوين كتب به چاپ رسيده مركز

سخن رئيس مركز

تازه هاي ايمني

قوانين

پوستر هاي آموزشي مركز


اخبار منطقه
با حکم علی ربیعی وزیر تعاون، کارو رفاه اجتماعی، علی مظفری به سمت مدیر کل بازرسی کار منصوب شد. [ديگر...]
(شنبه 31 تير 1396 - 16:54:17)
توسط: مقصودلو

علی ربیعی وزیر تعاون، کارو رفاه اجتماعی، طی حکمی علی مظفری را به سمت مدیر کل بازرسی کار منصوب کرد. [ديگر...]
(شنبه 31 تير 1396 - 16:06:18)
توسط: مقصودلو

بازدید مهندس بازوند، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی از پروژه احداث گروه تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار در عسلویه [ديگر...]
(سه شنبه 27 تير 1396 - 07:25:02)
توسط: مقصودلو

برگزاري کارگاه آموزشی ایمنی دیگ های بخار و ظروف تحت فشار ویژه مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی کار در تاریخ 96/04/28 توسط مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت فني و بهداشت كار. [ديگر...]
(دوشنبه 26 تير 1396 - 05:19:58)
توسط: مقصودلو

کمک سازمان بین ­المللی کار(ILO) به اوکراین به منظور ارتقای ایمنی و بهداشت کار در معادن آن کشور [ديگر...]
(يكشنبه 25 تير 1396 - 17:16:06)
توسط: مقصودلو

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی: معدن یورت شکل دیگری از رابطه دولت – ملت را به تصویر کشید/ جامعه‌ای که به کارگر عزت دهد، رنگ خوشبختی را می‌بینید [ديگر...]
(يكشنبه 25 تير 1396 - 03:45:10)
توسط: مقصودلو

برگزاری نخستین جلسه کمیته انضباطی مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی [ديگر...]
(شنبه 24 تير 1396 - 12:31:31)
توسط: مقصودلو

با حضور مهندس مشیریان معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراسم تقدیر از یاری‌دهندگان حادثه معدن زمستان یورت برگزار شد [ديگر...]
(پنجشنبه 22 تير 1396 - 15:35:02)
توسط: مقصودلو

مسابقه ایمنی و حفاظت فنی


اوقات شرعی
آمارگیر
بازدید از این صفحه امروز
کل بازدید ها: 25
تعداد نفرات بازدید کننده: 1

بازدید از این صفحه در کل
کل بازدید ها: 42829
تعداد نفرات بازدید کننده: 545

کل سایت
کل بازدید ها: 2760615
تعداد نفرات بازدید کننده: 537267
نظر سنجی


نظر شما درباره محتوای علمی و آموزشی این تارنما چیست؟عالی

خوب

متوسط

ضعیفارسال شده توسط مقصودلو
نظر: 16867
نظرسنجی قبلی


   
Copyright © 2009 Ministry of Cooperatives, Labour and Social Welfare
بازنشر مطالب مندرج در این وبگاه تنها با ذکر منبع مجاز است.