به پورتال مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت فنی و بهداشت كار خوش آمدید. **** سال اقتصاد مقاومتی، تولید - اشتغال****
وسايل حفاظت فردي مورد تاييد مرکز

گالری تصاویر
افتتاح گروه تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار استان گلستان
دومین نمایشگاه بین المللی بهداشت، ایمنی، محیط زیست، آتش نشانی و امداد و نجات
كارگاه هاي برتر ايمن سال 1394
انعقاد تفاهم نامه في مابين مركز و جهاد دانشگاهي كشور
بازديد مدير كل مركز ملي بهداشت و سلامت وزارت كار كشور عراق
توليدات فرهنگي آموزشي مركز

ايمني و بهداشت كار
سخن روز

پیام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

به مناسبت روز ایمنی و بهداشت کار

«باسمه تعالي»

[«مَنْ قَتَلَ نَفْسا بِغَيرِ نَفْس اَوْفساد في­ الارض فَكَانَما قَتَل­ الناس جَميعاً وَ مَنْ اَحْیاها فَکَانما اَحْیا الناس جَمیعاً»

هر کس نفسي را بدون حق قصاص و يا بي آنكه فساد و فتنه ­اي در روي زمين كند به قتل رساند مثل آن باشد كه همه مردم را كشته و هر كس نفسي را حيات بخشد (از مرگ نجات دهد) مثل آنست كه همه مردم را حيات بخشيده.]

«سوره مائده آيه 32»

نيروي انسانی مولد كشور به عنوان مهمترین سرمایه ملی و از بنیان‌هاي توسعه اقتصادي و اجتماعي محسوب می­ گردد و بی تردید شكوفایی اقتصادی و صنعتی بدون داشتن نيروي كار سالم امكان پذير نخواهد بود.

 

ادامه مطالب....

بازدید مهندس بازوند، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی و مدیران کل آن حوزه معاونت از مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار

 

بررسی مشکلات معادن زغالسنگ کشور با حضور معاون وزیر و مدیران حوزه معاونت روابط کار و اعضای انجمن های صنفی معادن زغالسنگ

 


 

فعالیت های بارز آزمایشگاه تست وسایل حفاظت فردی

1-بازنگری آیین نامه وسایل حفاظت فردی :

یکی از ابزارهای عملی اجرای ماده 90 قانون کار جمهوری اسلامی ایران، آیین نامه وسایل حفاظت فردی است. با توجه به گذشت نزدیک به نیم قرن از تصویب آیین نامه قبلی در سال 1340 و با عنایت به پیشرفت های تکنولوژی و تغییرات صنایع از یک سو و اهمیت وسایل حفاظت فردی در تقلیل حوادث و بیماریهای ناشی از کار و همچنین نیاز کلیه واحدهای صنعتی ، تولیدی ، کشاورزی ، معدنی و خدماتی به استفاده از وسایل حفاظت فردی مناسب ، آیین نامه مذکور نیاز مبرم به بازنگری اساسی مطابق با استانداردهای روز دنیا و شرایط فعلی صنایع کشور داشت . لذا با توجه به پشتوانه عمیق علمی و تحقیقات مستمر و عملی کارشناسان مرکز تحقیقات در خصوص این وسایل ، آیین نامه مذکور طی 5 سال مورد بازنگری قرار گرفت که حاصل آن آیین نامه وسایل حفاظت فردی جدید است که در سال 1389 به تصویب نهایی شورایعالی حفاظت فنی رسیده است .

 2-    متناسب سازی آزمایشگاه تست وسایل حفاظت فردی :

در راستای استانداردسازی فعالیت های مرکز تحقیقات و برای ارائه خدمات بهتر ، تجهیز آزمایشگاه منطبق با تکنولوژی های روز دنیا ضروری بوده و پیش از آن متناسب سازی فضای آزمایشگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. لذا بازسازی ومتناسب سازی این آزمایشگاه طبق استانداردهای موجود ، در سال 1388 آغاز شد و در سال 1389 به پایان رسیده است .

 3-   تجهیز آزمایشگاه به دستگاههای جدید آزمایش وسایل حفاظت فردی :

در ادامه فعالیت استانداردسازی آزمایشگاه تست وسایل حفاظت فردی ، در دو سال اخیر ، اقدامات قابل توجهی صورت پذیرفته و بر اساس بودجه ارایه شده ، بخشی از تجهیزات آزمایشگاهی جدید تهیه شده­اند که از آن جمله می توان به دستگاه تست گوشی های حفاظتی اشاره نمود.

فرایند تجهیز آزمایشگاه همچنان در تداوم است و در سال جاری نیز تأمین بخش دیگری از این تجهیزات در زمره فعالیت­های این مرکز قرار دارد که پیگیری­های مستمر و جدی در حال انجام است.

 4-   تست و صدور تاییدیه برای وسایل حفاظت فردی تولید داخل و یا وارداتی :

با توجه به امکانات موجود در آزمایشگاه که متناسب با استانداردهای سازمان بین المللی کار ILO و سایر استانداردهای ملی و بین المللی می باشند ، سالانه تعداد قابل توجهی نمونه وسایل حفاظت فردی از سوی تولیدکنندگان ، واردکنندگان ، توزیع کنندگان و یا مصرف کنندگان این کالاها به این مرکز ارایه می شوند که پس از انجام آزمون های لازم ، در صورت مطابقت با استانداردهای مرتبط ، نسبت به صدور تاییدیه اقدام گردیده وپس از دریافت تعهدنامه از واحد تولید کننده و یا توزیع کننده در خصوص عدم مغایرت
مشخصه های کالای ارایه شده به مصرف کننده با ویژگی های نمونه تایید شده ، واحد مذکور مجاز به توزیع وسیله مذکور می باشد؛ در غیر اینصورت گزارش عدم تایید وسیله مذکور ارایه می گردد.

بر این اساس درسال 1389 بالغ بر 300 نمونه وسیله حفاظت فردی در این آزمایشگاه مورد آزمون قرارگرفته و گزارش های لازم صادر گردیده است .

 5-   جانمایی فهرست وسایل حفاظت فردی مورد تایید در وب سایت اختصاصی مرکز تحقیقات :

در راستای ارایه خدمات الکترونیکی وتکریم ارباب رجوع و با توجه به تقاضای مصرف کنندگان برای شناسایی و تهیه وسایل حفاظت فردی مورد تایید، این مرکز در سال 1389 اقدام جدیدی صورت داده که طی آن فهرست اقلام مورد تایید این مرکز ، با مشخصات کامل در وب سایت اختصاصی مرکز جانمایی شده و در اختیار عموم متقاضیان قرار گرفته است .

 6-   تدوین استانداردهای ملی وسایل حفاظت فردی :

این مرکز در جهت استانداردسازی وسایل حفاظت فردی مورد استفاده نیروی کار کشور ، همکاری نزدیک و تنگاتنگ با سازمان استاندارد وتحقیقات صنعتی ایران دارد. اهم فعالیت های صورت گرفته در این خصوص ، عضویت در کمیسیون های فنی و اجلاسیه های کمیته ملی استانداردهای مذکور ، تدوین استانداردهای وسایل حفاظت فردی از جمله کفش ایمنی توسط کارشناسان مرکز تحقیقات و نیز عضویت در کمیته متناظر سازمان بین المللی استاندارد ( ISO) در این حوزه می باشد.

 7- همکاری و تبادل نظر با نهادها وسازمان های مرتبط با تولید و عرضه کالاهای حفاظت فردی:

این مرکز برای بهبود سطح خدمات قابل ارایه و همسو با اهداف عالیه وزارت متبوع در راستای حفظ و صیانت از نیروی انسانی مولد کشور مکاتبات و جلسات حضوری با نمایندگان سازمان ها و نهادهای ذیربط از جمله : گمرک جمهوری اسلامی ایران ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ، انجمن دارندگان نشان استاندارد ، اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان کلاه ولوازم ایمنی و علایم نیروهای مسلح ، واحدهای تولیدی وسایل حفاظت فردی ، جامعه مدیران و متخصصین صنعت کفش ایران و 000 در خصوص ساماندهی وارتقای کیفیت ارایه خدمات مطابق با استانداردهای مرتبط داشته است.

 8- تهیه بانک اطلاعاتی عرضه­کنندگان وسایل حفاظت فردی در سطح کشور:

در جهت تقویت نظارت بر نوع و نحوه ارایه وسایل حفاظت فردی مورد نیاز در سطح کشور و برای رفع نگرانی ها و دغدغه های کارفرمایان محترم در تامین این اقلام ، مکاتباتی با کلیه مدیران کل کار و امور اجتماعی استانها صورت گرفت که ضمن اطلاع رسانی ، خواستار مبادرت به بازرسی های دوره ای و موردی از محل های توزیع وتولید وسایل مذکور وارسال نمونه ها به این مرکز ، نظارت ، اطلاع رسانی جامع و تاکید به ذینفعان و جوامع صنعتی و تولیدی تحت پوشش مبنی بر رعایت ماده 90 قانون کار جمهوری اسلامی ایران و مفاد آیین نامه وسایل حفاظت فردی و نیز شناسایی واحدهای تولیدی، توزیع کنندگان و واردکنندگان وسایل حفاظت فردی و معرفی ایشان بود.

با پیگیری های مستمر و همکاری ادارات کل کار وامور اجتماعی استان ها ، اقدامات قابل توجهی صورت پذیرفت که منجر به تهیه بانک اطلاعاتی جامع تولیدکنندگان و عرضه کنندگان این محصولات در سطح کشور شد.

 9- دوره های آموزشی وسایل حفاظت فردی :

سالانه چندین دوره آموزشی وسایل حفاظت فردی ویژه بازرسان کار سراسر کشور و نیز ویژه مدیران صنایع ، کارشناسان و مسؤولین ایمنی و بهداشت صنایع توسط واحد آموزش این مرکز با بهره گیری از دانش اساتید مجرب برگزار می گردد.

همچنین طی بازدید های متعدد از سوی واحدهای صنعتی وآموزشی مختلف از نمایشگاه دائمی وهمچنین آزمایشگاه تست وسایل حفاظت فردی، نسبت به آگاهی بخشی دست اندرکاران امر ایمنی و بهداشت کار اقدام می گردد.

 10- شرکت در همایش های منطقه ای مرتبط :

مسؤولین و کارشناسان این مرکز با شرکت در همایش های مختلف وسیله حفاظت فردی در سطح کشور که توسط سازمان ها ، نهادها و سایر شرکای اجتماعی برگزار می شود ، حضور فعال و پررنگ داشته اند.

علی ایحال ، ضمن قدردانی از دقت نظر جنابعالی ، این مرکز آمادگی خود را جهت بررسی پیشنهادات سازنده و پیگیری موارد مطروحه در این خصوص با جدیت تمام اعلام می دارد.

 

پیوندهای مرتبط


پايگاه هاي اطلاعاتي مفید
عناوين كتب به چاپ رسيده مركز

سخن رئيس مركز

تازه هاي ايمني

قوانين

پوستر هاي آموزشي مركز


اخبار منطقه
بازدید مهندس بازوند، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی از پروژه احداث گروه تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار در عسلویه [ديگر...]
(سه شنبه 27 تير 1396 - 07:25:02)
توسط: مقصودلو

برگزاري کارگاه آموزشی ایمنی دیگ های بخار و ظروف تحت فشار ویژه مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی کار در تاریخ 96/04/28 توسط مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت فني و بهداشت كار. [ديگر...]
(دوشنبه 26 تير 1396 - 05:19:58)
توسط: مقصودلو

کمک سازمان بین ­المللی کار(ILO) به اوکراین به منظور ارتقای ایمنی و بهداشت کار در معادن آن کشور [ديگر...]
(يكشنبه 25 تير 1396 - 17:16:06)
توسط: مقصودلو

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی: معدن یورت شکل دیگری از رابطه دولت – ملت را به تصویر کشید/ جامعه‌ای که به کارگر عزت دهد، رنگ خوشبختی را می‌بینید [ديگر...]
(يكشنبه 25 تير 1396 - 03:45:10)
توسط: مقصودلو

برگزاری نخستین جلسه کمیته انضباطی مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی [ديگر...]
(شنبه 24 تير 1396 - 12:31:31)
توسط: مقصودلو

با حضور مهندس مشیریان معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراسم تقدیر از یاری‌دهندگان حادثه معدن زمستان یورت برگزار شد [ديگر...]
(پنجشنبه 22 تير 1396 - 15:35:02)
توسط: مقصودلو

بازدید مهندس بازوند، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی و مدیران کل آن حوزه معاونت از مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار [ديگر...]
(چهارشنبه 21 تير 1396 - 04:45:09)
توسط: مقصودلو

بازدید مهندس بازوند، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی و مدیران کل آن حوزه معاونت از مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار [ديگر...]
(سه شنبه 20 تير 1396 - 16:56:24)
توسط: مقصودلو

مسابقه ایمنی و حفاظت فنی


اوقات شرعی
آمارگیر
بازدید از این صفحه امروز
کل بازدید ها: 141
تعداد نفرات بازدید کننده: 4

بازدید از این صفحه در کل
کل بازدید ها: 41330
تعداد نفرات بازدید کننده: 529

کل سایت
کل بازدید ها: 2754296
تعداد نفرات بازدید کننده: 537173
نظر سنجی


نظر شما درباره محتوای علمی و آموزشی این تارنما چیست؟عالی

خوب

متوسط

ضعیفارسال شده توسط مقصودلو
نظر: 16757
نظرسنجی قبلی


   
Copyright © 2009 Ministry of Cooperatives, Labour and Social Welfare
بازنشر مطالب مندرج در این وبگاه تنها با ذکر منبع مجاز است.